To już było...

Był taki wrzesień...

Był taki wrzesień...

Wrzesień kojarzy się wszystkim z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego, cudownym babim latem... Nie zawsze jednak tak było.

Nie możemy zapomnieć o tym, co wydarzyło się 1 września 1939 roku.

To wtedy rozpoczęła się największa i najkrwawsza wojna w historii ludzkości.

Z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej klasa II c pod opieką nauczycieli (p. E. Szklarz, p. M. Wojtyły i p. T. Kaźmierczaka) przygotowała montaż słowno-muzyczny pt. "Był taki wrzesień..." W uroczystym apelu wzięła udział cała społeczność szkolna.

Recytatorzy przywołali naloty bombowe na Wieluń i Warszawę, atak na Westrplatte, bohaterskie czyny polskich żołnierzy, walczących o niepodległość ukochanej Ojczyzny i innych narodów, heroiczne zmagania ludności cywilnej, a także miejsca kaźni.

Poezji towarzyszyły wzruszające pieśni patriotyczne, takie jak: "Rozszumiały się wierzby płaczące", "Czerwone maki".

Na zakończenie uroczystości gimnazjalistki, Emilia Perwińska i Kinga Bundz, zaśpiewały "Sen o Warszawie" Czesława Niemena.

Akademia spotkała się z ciepłym przyjęciem przez uczniów, którzy w powadze i skupieniu wysłuchali prezentacji o wydarzeniach sprzed 70 lat.
Był to wyraz ich dojrzałości oraz patriotyzmu.

Młodzi ludzie muszą zdawać sobie sprawę z tego, że każda wojna jest niewyobrażalnym dramatem człowieka, a II wojna światowa okazała się tragedią, która do dziś porusza. Dlatego nie może pozostać tylko podręcznikową przeszłością, ale musi być przestrogą dla przyszłych pokoleń. Naszym zadaniem jest o tym pamiętać, bo "Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem".
Był taki wrzesień... Był taki wrzesień... Był taki wrzesień...
Był taki wrzesień... Był taki wrzesień... Był taki wrzesień...